Jaké jsou podmínky insolvence 2023?

K tomu, aby Vám bylo povoleno oddlužení a mohli se tak zbavit dluhů, zastavit exekuce a další narůstání Vašich závazků potřebujete splnit mnoho zákonných požadavků. Základní požadavky jsme se Vám pokusili shrnout. Jedná se o aktualizovaný článek z roku 2021 a z roku 2022. Ověřte si, zda splňujete podmínky insolvence v roce 2023.

Podmínka úpadku

Nejprve je třeba zkoumat, zda plníte základní podmínku tzv. úpadku. Základní podmínku úpadku budete splňovat v případě, že:

 • máte 2 a více věřitelů (dlužíte například více bankám, nebankovním společnostem, pojišťovnám apod.)
 • alespoň 2 dluhy jsou po splatnosti minimálně 30 dnů
 • dluhy nejste schopni plnit

Pokud neplníte výše uvedené podmínky, může se i přesto jednat o hrozící úpadek. Pro hrozící úpadek je typické, že ještě nejste v prodlení s úhradou splátek svých dluhů, ale s ohledem na budoucí splátky je nevyhnutelné, že se do prodlení dostanete.

Podmínka zastoupení

Aby Vám bylo oddlužení povoleno, musíte být správně zastoupení osobou, která je oprávněna podat za Vás návrh. Návrh na povolení oddlužení může podat pouze osoba oprávněná k podávání návrhů na povolení oddlužení, například advokát nebo exekutor. Pokud chcete pomoci, neváhejte se na nás obrátit. Berte však v potaz, že sami podat návrh na povolení oddlužení nesmíte, pakliže nemáte právnické vzdělání.

Zároveň bychom Vás rádi varovali před neúměrným navyšováním odměny, která by zpravidla neměla přesáhnout 4.840,- Kč případně 7.260,- Kč (v případě oddlužení manželů). Odměna může být přihlášena do insolvenčního řízení, případně může být uhrazena například při povolení oddlužení. Záleží na domluvě se sepisovatelem insolvenčního návrhu.

Podmínka příjmu

Aby Vám bylo oddlužení schváleno, musíte mít dostatečný příjem. Nejlepší je, pokud v rámci oddlužení uhradíte alespoň 30% svých dluhů. Soud potom rozhodne tak, že jste oddlužení splnili a od zbytku dluhů Vás osvobodí (stanou se nevymahatelnými, stále je však můžete plnit). Pokud uhradíte částku nižší, bude soud na závěr posuzovat, zda byla vyvinuta dostatečná snaha k uspokojení věřitelů v co nejvyšší možné míře. Zatím neexistují rozhodnutí, na základě kterých lze dovodit, jakým způsobem se bude tato podmínka posuzovat.

Naopak pokud uhradíte za 3 roky 60% svých závazků, budete mít oddlužení splněno ještě před uběhnutím pěti let.

Minimální splátka v oddlužení je však ve výši odměny insolvenčího správce. Zkuste naši kalkulačku a zjistěte, kolik budete moci splácet. Celková splátka věřitelům při oddlužení jednotlivce tak vychází přibližně na 2.300,- Kč.

Pokud jste invalidní nebo starobní důchodce, vztahují se na Vás výhodnější podmínky oddlužení a od závazků se osvobodíte zpravidla za 3 roky.

Pokud aktuálně nemáte dostatečné příjmy, můžete si zařídit smlouvu o důchodu. Na základě této smlouvy se Vám zaváže vybraná osoba přispívat po dobu trvání oddlužení určitou částkou.

Formální podmínky

Oddlužení je formalizovaný proces, ve kterém budete muset výše uvedené prokázat. K insolvenčnímu návrhu musí být vždy připojeny tyto dokumenty:

Zároveň musíte prokázat úpadek, to lze nejjednodušeji splnit dokumenty od exekutora (například usnesení o zahájení exekuce), výpisem z evidence exekucí, rozsudky, rozhodčími nálezy, smlouvami o úvěru, případně upomínkami nebo oznámeními o zesplatnění.

Zároveň budete muset prokázat příjmy za poslední rok, to se nejčastěji dokládá výplatními pásky, potvrzením od zaměstnavatele nebo výpisy z bankovních účtů.

Pokud máte děti, je nutné doložit rovněž rodné listy.

Zahájení a průběh oddlužení

Pokud jste schopen splácet alespoň minimální splátku, soud Vám umožní vstoupit do oddlužení, po celou dobu musíte komunikovat s insolvenčním správcem a soudem a plnit splátkový kalendář. Musíte hlásit podstatné změny, například změnu bydliště nebo zaměstnání. Pozor na nové závazky, které vzniknou v rámci oddlužení – pokud se dostanete do prodlení se závazkem vzniklým po usnesení o úpadku, může to vést ke zrušení oddlužení.

Pokud budete oddlužení plnit v souladu se splátkovým plánem, vyvinete snahu o co nejvyšší uspokojení věřitelů, tak Vás insolvenční soud nakonec zprostí povinnosti hradit závazky, které nebyly uhrazeny v rámci insolvence.

Další podrobnosti naleznete v dokumentech k oddlužení.

Poradna

JUDr. Jaromír Štůsek, LL.M., Ph.D.
advokát
11 let zkušeností s oddlužením
Volba sepisovatele je klíčová
Šetříme klientům miliony
Zastavíme narůstání Vašich závazků
Expresní vyřízení
Zpracování do týdne od dodání nezbytných podkladů

Vyplňte kalkulačku a požádejte o pomoc.

Budu žádat
Bohužel na oddlužení nedosáhnete. Ozvěte se nám a zkusíme vymyslet řešení.

  Stisknutím „Chci pomoc“ beru na vědomí, že budu kontaktován na uvedený e-mail a telefon a zadané údaje budou zpracovávány za účelem sepsání ins. návrhu v souladu se zásadami.

  Nevíte si rady? Pošlete nám zprávu a my Vám pomůžeme!

  Jak to probíhá?

  1
  Prověříme Vámi zaslané informace a budeme Vás konktaktovat.
  2
  Domluvíme se na dodání potřebných dokumentů a zjistíme vaše možnosti.
  3
  Soud schválí návrh, přidělí Vám správce a zjistíte finální výši závazků.
  4
  Plníte splátkový kalendář až do osvobození.