Je možná insolvence důchodce?

Starobní důchodce může požádat o oddlužení jako každá jiná osoba. Nadto insolvenční zákon důchodcům přiznává ještě výhodnější podmínky, jelikož důchodci jsou zvlášť zranitelnou skupinou. Insolvence důchodce může být jedinou vhodnou variantou k tomu, aby se zbavil dluhů.

Základní podmínky jsou pro důchodce stejné. Musí být v úpadku a mít dostatečný příjem. Příjem je u důchodců zpravidla z důchodu. Do příjmu se však počítají i další příjmy, zejména příjmy z brigády. Pokud má tedy důchodce důchod například 15.000,- Kč a chodí na brigádu, kde dostává dalších 6.000,- Kč měsíčně čistého, je relevantním příjmem částka ve výši 21.000,- Kč.

Pokud je důchod příliš nízký, může se důchodce domluvit například s rodinným příslušníkem, který mu bude na insolvenci přispívat. Za tímto účelem se standardně uzavírá darovací smlouva nebo smlouva o důchodu, se kterou Vám samozřejmě rádi pomůžeme.

Zda je Váš příjem dostatečný si můžete ověřit na naší kalkulačce nebo na oficiální kalkulačce Ministerstva spravedlnosti.

Největší výhoda při oddlužování důchodců je však jiná. Pokud důchodce plní oddlužení alespoň po dobu 3 let, tak dojde k jeho oddlužení a odpuštění zbytku dluhů, a to nehledě na uhrazenou výši. Standardně by musel dlužník za dobu 3 let uhradit minimálně částku ve výši 60% celkových přihlášených pohledávek. Tento benefit je tak pro důchodce velkou motivací oddlužení podstoupit.

Výše uvedené se vztahuje nejen na starobní důchodce, nýbrž i na důchodce invalidní. Ti však musí být minimálně ve 2. nebo 3. stupni invalidity. Insolvence důchodce je tak možná pro široký okruh potenciálních dlužníků, kteří nevědí kudy kam.

JUDr. Jaromír Štůsek, LL.M., Ph.D.
advokát
11 let zkušeností s oddlužením
Volba sepisovatele je klíčová
Šetříme klientům miliony
Zastavíme narůstání Vašich závazků
Expresní vyřízení
Zpracování do týdne od dodání nezbytných podkladů

Vyplňte kalkulačku a požádejte o pomoc.

Budu žádat
Bohužel na oddlužení nedosáhnete. Ozvěte se nám a zkusíme vymyslet řešení.

  Stisknutím „Chci pomoc“ beru na vědomí, že budu kontaktován na uvedený e-mail a telefon a zadané údaje budou zpracovávány za účelem sepsání ins. návrhu v souladu se zásadami.

  Nevíte si rady? Pošlete nám zprávu a my Vám pomůžeme!

  Jak to probíhá?

  1
  Prověříme Vámi zaslané informace a budeme Vás konktaktovat.
  2
  Domluvíme se na dodání potřebných dokumentů a zjistíme vaše možnosti.
  3
  Soud schválí návrh, přidělí Vám správce a zjistíte finální výši závazků.
  4
  Plníte splátkový kalendář až do osvobození.