Jaké jsou podmínky insolvence 2021?

K tomu, aby Vám bylo povoleno oddlužení a mohli se tak zbavit dluhů, zastavit exekuce a další narůstání Vašich závazků potřebujete splnit hodně zákonných požadavků. Základní požadavky jsme se Vám pokusili shrnout.

Podmínka úpadku

Nejprve je třeba zkoumat, zda plníte základní podmínku tzv. úpadku. Základní podmínku úpadku budete splňovat v případě, že:

 • máte 2 a více věřitelů (dlužíte například více bankám, nebankovním společnostem, pojišťovnám apod.)
 • alespoň 2 dluhy jsou po splatnosti minimálně 30 dnů
 • dluhy nejste schopni plnit

Podmínka zastoupení

Aby Vám bylo oddlužení povoleno, musíte být správně zastoupení osobou, která je oprávněna podat za Vás návrh. Návrh na povolení oddlužení může podat pouze osoba oprávněná k podávání návrhů na povolení oddlužení, například advokát. Pokud chcete pomoci, neváhejte se na nás obrátit. Berte však v potaz, že sami podat návrh na povolení oddlužení nesmíte, pakliže nemáte právnické vzdělání.

Podmínka příjmu

Aby Vám bylo oddlužení schváleno, musíte mít dostatečný příjem. Nejlepší je, pokud v rámci oddlužení uhradíte alespoň 30% svých dluhů. Soud potom rozhodne tak, že jste oddlužení splnili a od zbytku dluhů Vás osvobodí (stanou se nevymahatelnými). Pokud uhradíte částku nižší, bude soud na závěr posuzovat, zda byla vyvinuta dostatečná snaha k uspokojení věřitelů v co nejvyšší možné míře. Zatím neexistují rozhodnutí, na základě kterých lze dovodit, jakým způsobem se bude tato podmínka posuzovat.

Naopak pokud uhradíte za 3 roky 60% svých závazků, budete mít oddlužení splněno ještě před uběhnutím pěti let.

Minimální splátka v oddlužení je však ve výši odměny insolvenčího správce. Zkuste naši kalkulačku a zjistěte, kolik budete moci splácet. Celková splátka věřitelům při oddlužení jednotlivce tak vychází přibližně na 2.300,- Kč.

Pokud jste invalidní nebo starobní důchodce, vztahují se na Vás výhodnější podmínky oddlužení a od závazků se osvobodíte zpravidla za 3 roky.

Formální podmínky

Oddlužení je formalizovaný proces, ve kterém budete muset výše uvedené prokázat. K insolvenčnímu návrhu musí být vždy připojeny tyto dokumenty:

Zároveň musíte prokázat úpadek, to lze nejjednodušeji splnit dokumenty od exekutora (například usnesení o zahájení exekuce), výpisem z evidence exekucí, rozsudky, rozhodčími nálezy, smlouvami o úvěru, případně upomínkami nebo oznámeními o zesplatnění.

Zároveň budete muset prokázat příjmy za poslední rok, to se nejčastěji dokládá výplatními pásky, potvrzením od zaměstnavatele nebo výpisy z bankovních účtů.

Zahájení a průběh oddlužení

Pokud jste schopen splácet alespoň minimální splátku, soud Vám umožní vstoupit do oddlužení, po celou dobu musíte komunikovat s insolvenčním správcem a soudem a plnit splátkový kalendář. Musíte hlásit podstatné změny, například změnu bydliště nebo zaměstnání. Pozor na nové závazky, které vzniknou v rámci oddlužení – pokud se dostanete do prodlení se závazkem vzniklým po usnesení o úpadku, může to vést ke zrušení oddlužení.

Pokud budete oddlužení plnit v souladu se splátkovým plánem, vyvinete snahu o co nejvyšší uspokojení věřitelů, tak Vás insolvenční soud nakonec zprostí povinnosti hradit závazky, které nebyly uhrazeny v rámci insolvence.

Další podrobnosti naleznete v dokumentech k oddlužení.

Poradna

JUDr. Jaromír Štůsek, LL.M., Ph.D.
advokát a kontaktní osoba pro Vaše oddlužení
7 let zkušeností s oddlužením
Volba sepisovatele je klíčová
Šetříme klientům miliony
Osvobodíme Vás od Vašich závazků
Zastavíme exekuce
Zpracování do týdne od dodání nezbytných podkladů

Kalkulačka oddlužení / insolvence (výpočet od 1. 1. 2021) - spočítejte si, zda dosáhnete na oddlužení.

O oddlužení budu žádat
Bohužel na oddlužení nedosáhnete. Ozvěte se nám a zkusíme vymyslet řešení.

  Stisknutím „Chci pomoc s oddlužením“ beru na vědomí, že budu kontaktován na uvedený e-mail a telefon a zadané údaje budou zpracovávány za účelem sepsání návrhu na povolení oddlužení / osobního bankrotu v souladu se zásadami.

  Nevíte si rady? Pošlete nám zprávu a my Vám pomůžeme!

  Jak oddlužení a insolvence probíhá?

  1
  Prověříme Vámi zaslané informace a budeme Vás konktaktovat.
  2
  Domluvíme se na dodání potřebných dokumentů a zjistíme možnosti vašeho oddlužení.
  3
  Soud schválí oddlužení, přidělí Vám insolvenčního správce a zjistíte finální výši závazků.
  4
  V oddlužení splácíte dle splátkového kalendáře smluvené částky až do bezdlužnosti.