Jaká bude nezabavitelná částka v roce 2023?

Od 1. 1. 2023 dochází k zásadním změnám ve výpočtu nezabavitelné částky. Důvodem byly mimo jiné vedlejší účinky zvyšovaní životního a existenčního minima totiž měly vedlejší účinky a způsobovaly nedostupnost oddlužení – osobního bankrotu.

Co se tedy mění? V rámci výpočtu nezabavitelné částky se mění koeficient, kterým se krátí životní minimum. Původně se v rámci výpočtu používal koeficient 3/4, resp. 75%. Nově však bude využíván koeficient 2/3, resp. 66,6%.

Na nezabavitelnou částku má vliv i počet vyživovaných osob. I v tomto případě se mění koeficient a to z původní 1/3 na osobu na 1/4 na osobu.

Předposlední zásadní změnou je úprava koeficientu, který určuje, nad jakou částku lze srazit příjmy bez omezení. Nyní je využíván koeficient 2, ale od 1. 1. 2023 bude využíván koeficient 1,5.

Normativní náklady na bydlení, které vstupují do výpočtu potom budou vycházet z obcí s populací alespoň 70.000 obyvatel.

Všechny výše popsané změny budou vést k větší dostupnosti oddlužení. Oproti tou však bude vést i k tomu, že budou sráženy vyšší částky a to jak v rámci oddlužení, tak i v rámci případné exekuce.

JUDr. Jaromír Štůsek, LL.M., Ph.D.
advokát
11 let zkušeností s oddlužením
Volba sepisovatele je klíčová
Šetříme klientům miliony
Zastavíme narůstání Vašich závazků
Expresní vyřízení
Zpracování do týdne od dodání nezbytných podkladů

Vyplňte kalkulačku a požádejte o pomoc.

Budu žádat
Bohužel na oddlužení nedosáhnete. Ozvěte se nám a zkusíme vymyslet řešení.

  Stisknutím „Chci pomoc“ beru na vědomí, že budu kontaktován na uvedený e-mail a telefon a zadané údaje budou zpracovávány za účelem sepsání ins. návrhu v souladu se zásadami.

  Nevíte si rady? Pošlete nám zprávu a my Vám pomůžeme!

  Jak to probíhá?

  1
  Prověříme Vámi zaslané informace a budeme Vás konktaktovat.
  2
  Domluvíme se na dodání potřebných dokumentů a zjistíme vaše možnosti.
  3
  Soud schválí návrh, přidělí Vám správce a zjistíte finální výši závazků.
  4
  Plníte splátkový kalendář až do osvobození.