Jaké jsou podmínky insolvence 2022?

K tomu, aby Vám bylo povoleno oddlužení a mohli se tak zbavit dluhů, zastavit exekuce a další narůstání Vašich závazků potřebujete splnit mnoho zákonných požadavků. Základní požadavky jsme se Vám pokusili shrnout. Jedná se o aktualizovaný článek z roku 2021.

Podmínka úpadku

Nejprve je třeba zkoumat, zda plníte základní podmínku tzv. úpadku. Základní podmínku úpadku budete splňovat v případě, že:

 • máte 2 a více věřitelů (dlužíte například více bankám, nebankovním společnostem, pojišťovnám apod.)
 • alespoň 2 dluhy jsou po splatnosti minimálně 30 dnů
 • dluhy nejste schopni plnit

Pokud neplníte výše uvedené podmínky, může se i přesto jednat o hrozící úpadek.

Podmínka zastoupení

Aby Vám bylo oddlužení povoleno, musíte být správně zastoupení osobou, která je oprávněna podat za Vás návrh. Návrh na povolení oddlužení může podat pouze osoba oprávněná k podávání návrhů na povolení oddlužení, například advokát nebo exekutor. Pokud chcete pomoci, neváhejte se na nás obrátit. Berte však v potaz, že sami podat návrh na povolení oddlužení nesmíte, pakliže nemáte právnické vzdělání.

Zároveň bychom Vás rádi varovali před neúměrným navyšováním odměny, která by zpravidla neměla přesáhnout 4.840,- Kč případně 7.260,- Kč (v případě oddlužení manželů).

Podmínka příjmu

Aby Vám bylo oddlužení schváleno, musíte mít dostatečný příjem. Nejlepší je, pokud v rámci oddlužení uhradíte alespoň 30% svých dluhů. Soud potom rozhodne tak, že jste oddlužení splnili a od zbytku dluhů Vás osvobodí (stanou se nevymahatelnými, stále je však můžete plnit). Pokud uhradíte částku nižší, bude soud na závěr posuzovat, zda byla vyvinuta dostatečná snaha k uspokojení věřitelů v co nejvyšší možné míře. Zatím neexistují rozhodnutí, na základě kterých lze dovodit, jakým způsobem se bude tato podmínka posuzovat.

Naopak pokud uhradíte za 3 roky 60% svých závazků, budete mít oddlužení splněno ještě před uběhnutím pěti let.

Minimální splátka v oddlužení je však ve výši odměny insolvenčího správce. Zkuste naši kalkulačku a zjistěte, kolik budete moci splácet. Celková splátka věřitelům při oddlužení jednotlivce tak vychází přibližně na 2.300,- Kč.

Pokud jste invalidní nebo starobní důchodce, vztahují se na Vás výhodnější podmínky oddlužení a od závazků se osvobodíte zpravidla za 3 roky.

Pokud aktuálně nemáte dostatečné příjmy, můžete si zařídit smlouvu o důchodu. Na základě této smlouvy se Vám zaváže vybraná osoba přispívat po dobu trvání oddlužení určitou částkou.

Formální podmínky

Oddlužení je formalizovaný proces, ve kterém budete muset výše uvedené prokázat. K insolvenčnímu návrhu musí být vždy připojeny tyto dokumenty:

Zároveň musíte prokázat úpadek, to lze nejjednodušeji splnit dokumenty od exekutora (například usnesení o zahájení exekuce), výpisem z evidence exekucí, rozsudky, rozhodčími nálezy, smlouvami o úvěru, případně upomínkami nebo oznámeními o zesplatnění.

Zároveň budete muset prokázat příjmy za poslední rok, to se nejčastěji dokládá výplatními pásky, potvrzením od zaměstnavatele nebo výpisy z bankovních účtů.

Pokud máte děti, je nutné doložit rovněž rodné listy.

Zahájení a průběh oddlužení

Pokud jste schopen splácet alespoň minimální splátku, soud Vám umožní vstoupit do oddlužení, po celou dobu musíte komunikovat s insolvenčním správcem a soudem a plnit splátkový kalendář. Musíte hlásit podstatné změny, například změnu bydliště nebo zaměstnání. Pozor na nové závazky, které vzniknou v rámci oddlužení – pokud se dostanete do prodlení se závazkem vzniklým po usnesení o úpadku, může to vést ke zrušení oddlužení.

Pokud budete oddlužení plnit v souladu se splátkovým plánem, vyvinete snahu o co nejvyšší uspokojení věřitelů, tak Vás insolvenční soud nakonec zprostí povinnosti hradit závazky, které nebyly uhrazeny v rámci insolvence.

Další podrobnosti naleznete v dokumentech k oddlužení.

Poradna

JUDr. Jaromír Štůsek, LL.M., Ph.D.
advokát a kontaktní osoba pro Vaše oddlužení
7 let zkušeností s oddlužením
Volba sepisovatele je klíčová
Šetříme klientům miliony
Osvobodíme Vás od Vašich závazků
Zastavíme exekuce
Zpracování do týdne od dodání nezbytných podkladů

Kalkulačka oddlužení / insolvence (výpočet od 1. 4. 2022) - spočítejte si, zda dosáhnete na oddlužení.

O oddlužení budu žádat
Bohužel na oddlužení nedosáhnete. Ozvěte se nám a zkusíme vymyslet řešení.

  Stisknutím „Chci pomoc s oddlužením“ beru na vědomí, že budu kontaktován na uvedený e-mail a telefon a zadané údaje budou zpracovávány za účelem sepsání návrhu na povolení oddlužení / osobního bankrotu v souladu se zásadami.

  Nevíte si rady? Pošlete nám zprávu a my Vám pomůžeme!

  Jak oddlužení a insolvence probíhá?

  1
  Prověříme Vámi zaslané informace a budeme Vás konktaktovat.
  2
  Domluvíme se na dodání potřebných dokumentů a zjistíme možnosti vašeho oddlužení.
  3
  Soud schválí oddlužení, přidělí Vám insolvenčního správce a zjistíte finální výši závazků.
  4
  V oddlužení splácíte dle splátkového kalendáře smluvené částky až do bezdlužnosti.