Co když se mi sníží příjem v oddlužení?

Oddlužení je dlouhodobý proces, v rámci kterého mohou nastat různé situace a události. Může se Vám snížit příjem, narodit se dítě, můžete se stát invalidním nebo starobním důchodcem. Všechny tyto situace spolu nejčastěji přinášejí to, že se Vám sníží příjem v oddlužení, resp. dojde ke snížení zabavitelné částky. Jaké jsou však důsledky?

V rámci oddlužení jste povinni v souladu s ust. § 398 odst. 3 insolvenčního zákona platit splátky ve výši, v jakém by Vám mohly být ze mzdy strhávány, pakliže by srážka byla určena k uspokojení přednostních pohledávek. Výši lze vždy zjistit provedením výpočtu v naší kalkulačce. Pokud tedy požádáte o oddlužení, neznamená to, že byste měli celou dobu platit stejnou částku, naopak částka se v průběhu oddlužení může změnit a pravděpodobně změní.

Pokud se Vám tedy sníží mzda nebo přijdete o práci, měli byste to bezodkladně sdělit insolvenčnímu správci a insolvenčnímu soudu.

Podle výše příjmů by Vám měla být insolvenčním správcem upravena částka, kterou budete v rámci oddlužení platit. Je však třeba myslet na to, že se snížením srážek sníží celkové plnění oddlužení, a pokud jste původně měli uhradit aspoň 30% dluhů, můžete se dostat pod tuto hranici a Vaše počínání v rámci oddlužení bude v závěru posuzovat soud. Ověřte si tedy, jakým způsobem při snížením příjmu ukončíte oddlužení.

Pokud by mělo jít o dlouhodobější stav, kdy nebudete schopni delší dobu nalézt práci, může být vhodné pokusit se požádat o přerušení oddlužení nebo o prodloužení oddlužení.

Pokud v rámci Vám v rámci plnění oddlužení klesne příjem z důvodu, že se stanete starobním nebo invalidním důchodcem, potom nemáte nárok na kratší tříleté oddlužení.

JUDr. Jaromír Štůsek, LL.M., Ph.D.
advokát a kontaktní osoba pro Vaše oddlužení
7 let zkušeností s oddlužením
Volba sepisovatele je klíčová
Šetříme klientům miliony
Osvobodíme Vás od Vašich závazků
Zastavíme exekuce
Zpracování do týdne od dodání nezbytných podkladů

Kalkulačka oddlužení / insolvence (výpočet od 1. 1. 2021) - spočítejte si, zda dosáhnete na oddlužení.

O oddlužení budu žádat
Bohužel na oddlužení nedosáhnete. Ozvěte se nám a zkusíme vymyslet řešení.

  Stisknutím „Chci pomoc s oddlužením“ beru na vědomí, že budu kontaktován na uvedený e-mail a telefon a zadané údaje budou zpracovávány za účelem sepsání návrhu na povolení oddlužení / osobního bankrotu v souladu se zásadami.

  Nevíte si rady? Pošlete nám zprávu a my Vám pomůžeme!

  Jak oddlužení a insolvence probíhá?

  1
  Prověříme Vámi zaslané informace a budeme Vás konktaktovat.
  2
  Domluvíme se na dodání potřebných dokumentů a zjistíme možnosti vašeho oddlužení.
  3
  Soud schválí oddlužení, přidělí Vám insolvenčního správce a zjistíte finální výši závazků.
  4
  V oddlužení splácíte dle splátkového kalendáře smluvené částky až do bezdlužnosti.