Jak přihlásit pohledávku do insolvence?

Informace o insolvenčním řízení Malina Group (Energetický holding Malina) naleznete na speciální stránce Malina Group.

Pokud Vám někdo dluží a dostane se do insolvence, je potřeba co nejdříve přihlásit pohledávku. Pokud toto nezvládnete, přijdete o možnost uspokojení v rámci insolvenčního řízení, a pokud dlužník splní oddlužení a bude osvobozen od plnění zbytku dluhů a Vy se tak nebudete moci domáhat plnění ani soudně. Přihláška pohledávky je jediným nástrojem, jak řádně uplatnit své pohledávky v insolvenčním řízení.

Insolvenční věřitelé svá práva uplatňují pomocí přihlášky pohledávky do insolvence. Formulář je dostupný na oficiálních stránkách Ministerstva spravedlnosti ČR. Pro podání přihlášky nemusí být věřitel zastoupen, nicméně vyplnění nemusí být pro osobu bez právního vzdělání úplně jednoduché. Proto doporučujeme požádat o právní pomoc s vyplněním a podáním přihlášky do insolvence. Přihláška pohledávky musí být podána nejpozději do 2 měsíců od okamžiku zveřejnění usnesení o úpadku.

Co musí přihláška pohledávky obsahovat

Správné označení soudu, insolvenčního řízení (spisová značka), označení věřitele a dlužníka. Dále musíte správně specifikovat pohledávku a vysvětlit důvod jejího vzniku. Pokyny k vyplnění jsou dostupné u formuláře přihlášky pohledávky. Pokud přihlašujete příslušenství (např. zákonné úroky z prodlení), je třeba vysvětlit jejich výpočet. U pohledávky musíte potom uvést, zda se jedná o peněžitou pohledávku, zda je splatná vykonatelná případně podřízená.

K přihlášce pohledávky je třeba připojit

 • smlouvu a fakturu, na základě kterých vznikla pohledávka, případně jiné podklady, ze kterých lze osvědčit existenci pohledávky (např. výpis z účtu)
 • rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu, pokud se bude jednat o vykonatelnou pohledávku
 • plnou moc, pokud budete zastoupeni

Neváhejte se na nás obrátit ideálně na naší stránce www.akstusek.cz. Se sepisem přihlášky Vám rádi pomůžeme a vše za Vás vyřídíme.

JUDr. Jaromír Štůsek, LL.M., Ph.D.
advokát
11 let zkušeností s oddlužením
Volba sepisovatele je klíčová
Šetříme klientům miliony
Zastavíme narůstání Vašich závazků
Expresní vyřízení
Zpracování do týdne od dodání nezbytných podkladů

Vyplňte kalkulačku a požádejte o pomoc.

Budu žádat
Bohužel na oddlužení nedosáhnete. Ozvěte se nám a zkusíme vymyslet řešení.

  Stisknutím „Chci pomoc“ beru na vědomí, že budu kontaktován na uvedený e-mail a telefon a zadané údaje budou zpracovávány za účelem sepsání ins. návrhu v souladu se zásadami.

  Nevíte si rady? Pošlete nám zprávu a my Vám pomůžeme!

  Jak to probíhá?

  1
  Prověříme Vámi zaslané informace a budeme Vás konktaktovat.
  2
  Domluvíme se na dodání potřebných dokumentů a zjistíme vaše možnosti.
  3
  Soud schválí návrh, přidělí Vám správce a zjistíte finální výši závazků.
  4
  Plníte splátkový kalendář až do osvobození.